Blog

Şişkinliğe Ne iyi Gelir? Şişkinliğe İyi Gelen Besinler Yiyecekler

Şişkinliğe İyi Gelen Besinler

Sık karşılaşılan ve önemli bir nedeni olmasa da sosyal yaşamı olumsuz etkileyen şişkinlik, bazen ciddi bir rahatsızlığın sonucu olarak da görülebilir. Şişkinliğe iyi gelen besinler ile bu olumsuz durumdan sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Her ne kadar doğrudan şişkinliğin ortadan kalkmasına yardımcı olmasa da, aşağıdaki besinler şişkinlik ve etkilerini en aza indirmek için faydalıdır.

Şişkinliğe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Özellikle şişkinlik yaşadığınız dönemlerde aşağıdaki besinleri düzenli şekilde tüketerek, bu problemin etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Salatalık

%95 oranında su içeriğine sahip salatalık, şişkinliği azaltmak için etkili sebzelerden biridir. Vücudun nemlenmesi için ideal bir besin olan salatalık, aynı zamanda düşük kalori değeri ile de tavsiye edilir. Midenin daha iyi şekilde işlemesine yardımcı olarak, diğer besinlerin sindirilmesini de kolaylaştırır.

Kinoa

Yüksek kalorili bir besin tükettikten sonra şişkinlik problemi yaşıyor olabilirsiniz. Kinoa düzenli olarak tüketildiğinde, sindirim sisteminin daha sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Kereviz

Düşük kalorisi ve yüksek besin değerleri ile kereviz, sağlık için düzenli olarak tüketilmesi gereken sebzeler arasındadır. Yüksek su içeriği sebebiyle şişkinliğin azalmasına yardımcı olan kereviz, vücuttan toksinlerin atılmasına da yardımcı olmaktadır.

İdrar söktürücü ve Antienflamatuar etkiye sahip olan kerevizin içeriğinde birçok faydalı mineral ve vitamin bulunmaktadır.

Ananas

Midenin sindirimine yardımcı olan ve proteinleri parçalayan enzim içeriğine sahip olan ananas, şişkinliğe iyi gelen besinler arasında yer alır.

Düşük sodyum içeriğine sahip olan ananasın, başta kolon iltihabı olmak üzere çeşitli rahatsızlıkları önleyici özellikleri bulunmaktadır.

Yoğurt

Doğal şekilde hazırlanmış yoğurtlar, şişkinliğin azaltılması için faydalıdır. Probiyotikler açısından zengin olan yoğurt, gastro intestinal fonksiyonu iyi bir şekilde korumaktadır. Yoğurdun şişkinliği hafifletmesindeki en önemli etken, potasyum açısından zengin olmasıdır.

Kefir

Yoğurda yakın özellikleri ile dikkat çeken kefir, sağlık için önemli faydaları bulunan besinlerden biridir. Laktozu sindirmeye yardımcı olan kefir, aynı zamanda şişkinlik ve mide ekşimesi gibi sorunları önemli ölçüde azaltır.

Yeşil Çay

Yeşil çay sağlık için birçok faydalı özelliği ile bilinmektedir. Metabolizmaya ve yağ yakımına yardımcı olan yeşil çayın, antioksidanlar bakımından zengin olduğu da bilinmektedir. Yapılan araştırmalar Antienflamatuar etkisinden dolayı yeşil çayın şişkinlik için iyi geldiğini göstermektedir.

Domates

Domatesler sağlıklı diyetlerin en önemli unsurlarından biridir. Antienflamatuar ve antioksidan özellikleri ile domatesin şişkinlik üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Potasyum bakımından yüksek içeriğe sahip olması şişkinliği azaltmasının nedenlerinden biridir.

Nane Çayı

Gerek yemeklerde ve gerekse çay olarak tüketebileceğiniz nane, özellikle mide ağrısı için yaygın olarak kullanılır. İster yemek ister çay şeklinde olsun, nane mide krampları bastırarak sindirim sisteminin sakinleşmesine ve şişkinliğe iyi gelir.

Avokado

Sağlıklı ve faydalı yağları ile bilinen avokado, şişkinliklerin etkisini ortadan kaldırmak için tüketeceğiniz besinlerden biridir. İçeriğinde bulunan potasyum hazımsızlık semptomlarının yanı sıra, şişkinlik semptomlarının da azalmasına yardımcı olmaktadır.