Blog

Kas Yapan Kas Kütlesi Kazanmaya Yardımcı Besinler

KasKas Kütlesi Kazanmaya Yardımcı Besinler

Besinlerin tamamı vücudumuz için farklı etki ve faydaları sahiptirler. Kas kütlesi kazanmaya yardımcı besinler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitamin kazanımının yanı sıra, protein ihtiyacına da cevap verirler. Bu besin kaynakları içermiş olduğu bileşenler sayesinde kas kütlesini artırmaya yardımcı olurlar.

Kas Kütlesini Artırmaya Yardımcı Besinler Nelerdir?

Kas kütlesi kazanmak için yapılan egzersizlerin yanı sıra, doğru diyet programları uygulanmalıdır. Sağlıklı ve amaca yönelik beslenme programları olmadan hızlı bir şekilde kas artırımı yapmak mümkün olmayabilir.

Özellikle egzersizlere yeni başlayanlar için aktivite esnasında vücudun zorlanması mümkündür. Ki zaten çalışma esnasında vücudu gerektiği kadar zorlamadan kas kütlesi elde etmek pek mümkün olmayacaktır.

Aktivite sürecinde fiziksel olarak zorlanırken bu süreci destekleyecek şekilde beslenmek, kas kütlesinin doğru bir şekilde artırımı için temel esaslarından biridir. Bunların başında ise protein içerikli besinler gelmektedir. Proteinler kas kütlesini artırmak için ciddi bir öneme sahiptir.

Diğer taraftan bazı yağ türleri ve karbonhidratlar da kas kazanımı için olmazsa olmazlar arasındadır. Eğer ki yağsız bir şekilde kas kazanmak istiyorsanız egzersiz yapmaya devam ederken, kasların güçlenmesine etki edecek besinler tüketmek gerekir. Bu besinlerden bazıları şunlardır;

Yumurtalar

Kümes hayvanlarının yumurtaları sağlıklı yağlar ve yüksek proteinler bakımından zengindirler. Diğer taraftan B kompleksi vitaminler açısından zengin olmaları, egzersiz yapan kişilerde kas kazanımını artırır.

Amino asitlerden oluşan proteinler, kümes hayvanlarının yumurtalarında bol miktarda bulunmaktadır. Aynı zamanda vücudun enerji üretmesi için ihtiyaç duyulan b vitamininin bulunması yumurtaları bir sporcu yiyeceği haline dönüştürmektedir.

Tavukgöğsü

Yüksek protein değerlerine sahip olması nedeniyle spor yapan kişilerin tavukgöğsü yemeleri sıklıkla tavsiye edilir. İstenilen seviyede kas kütlesi kazanmak ve daha estetik bir vücuda sahip olmak için, tavukgöğsü mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Öyle ki 100 gram tavukgöğsünde yaklaşık 30 gram protein bulunmaktadır.

Bu besin diğer taraftan optimal kas kazanımı için ihtiyaç duyulan fiziksel aktivite sürecinde, sporcunun daha enerjik olmasına yardımcı olur.

Yağsız Kırmızı Et

Sporcular için yağsız kırmızı et

Yağsız sığır etlerinin B kompleksi vitaminler ve protein açısından zengin oldukları bilinmektedir. Aynı zamanda demir başta olmak üzere birçok farklı mineralde kırmızı ette bulunur. Kas kütlesi kazanmaya yardımcı besinler arasındaki kırmızı etin fazla tüketilmesi, sağlık açısından sorunlar doğurabilir. Bu yüzden haftada bir kaç porsiyon kırmızı yağsız et tüketilmesi yeterli olacaktır.

Ton Balığı

Sporcular İçin Ton Balığı Salatası

Görüldüğü üzere kas kütlesini artırmak için gerekli olan yiyeceklerin tamamı, protein ağırlıklıdır. Ton balığı da bunlardan biri olup 100 gramında 22 gram kadar protein bulunur. Diğer taraftan ton balığının içeriğinde B3, B6, B12 ve A vitamini bulunmaktadır.

Tüm bu besin kaynaklarının optimize edilmesi ve egzersiz sürecinde alınması, kas kazanımını artırmaktadır. Kas sağlığını destekleyici özelliklere sahip omega-3 yağ asitlerinin de ton balığında bol miktarda bulunduğu unutulmamalıdır.

Süt ve Süt Ürünleri

Protein bakımından zengin oldukları kadar kalsiyum değerlerine sahip olan süt ve süt ürünleri, sporcuların tercih etmesi gereken besin kaynakları arasındadır. Aminoasit rulosunun doyurucu özelliklerinin kazanılması için düzenli olarak bu ürünlerin tüketilmesi gerekir. Özellikle süzme peynir gibi süt ürünlerinde protein ve besin değerleri daha fazladır.

Soya Fasulyesi

Sporcular İçin Soya Fasulyesi

Vejetaryenler için iyi bir protein kaynağı olan soya fasulyesi, fosfor ve demir mineralleri bakımından oldukça zengindir. İyi bir k vitamini deposu olan soya fasulyesinin kaslardaki ve kandaki oksijeni depolamak için ihtiyaç duyulan demiri sağladığı bilinmektedir.

Fasulye

Sporcular İçin Taze Fasulye

Yine protein ihtiyacını etlerden karşılayamayacak olan vejetaryenlerin alternatif besin kaynağı fasulye, önemli bir etsiz protein kaynağıdır. Bu yüzden gerek vejetaryenlerin ve gerekse protein çeşitliliği arayanların diyetlerinde bulunması gerekir.

B kompleksi vitaminlerinin yanı sıra önemli bir lif kaynağı olması, fasulyeyi sporcular için öne çıkarmaktadır. Fasulye de demir, fosfor ve magnezyum başta olmak üzere çeşitli besin değerleri de bol miktarda bulunur.

Nohut

Nohut Salatası Sporcu Beslenmesi

Protein zengini olduğu kadar mükemmel bir karbonhidrat kaynağı olması, nohudu sporcu besinleri arasında yazmamızın nedenlerinden biridir. Hayvansal kaynaklara göre protein biraz düşük olsa da.  Vejetaryen beslenme rutinine sahip olan kişiler için alternatiftir.

Ceviz, badem, fındık, fıstık gibi kuruyemişler, sağlıklı yağlar ve proteinler bakımından zengin içeriğe sahiptirler.  Yoğun bir şekilde spor yapan kişilere belli bir ölçüde kuruyemiş ürünleri tüketilmesi önerilir.

Bazı kuruyemişlerin kalori değeri çok yüksetir. Bu nedenle ideal kiloya ulaşarak kas kütlesi yapmayı amaçlayanların tüketirken daha fazla dikkat etmeleri gerekir.